Kıl çadırı Üretim Aşamaları

Adım Adım Üretimi :  
 • Yörük çadırı kıldan yapılır. Kıl, keçinin tüyüdür bir keçiden yılda 300 gr kıl elde edilir. kıl çadırları birleştirirken Çadırı ustasına diktirmek gerekir. Her Yörük kıl çadır dikemez. Eğer ustasına diktirilmezse yörük çadırı kışın yağmur ve kar yağdığında ek yerlerinden akar.
 
 • Sama (İP) Keçinin kılı makinelerde temizlenir ve kabartılır. Pamuk gibi kabaran kıl çarklarda (çıkrıklarda) sama (ip) haline getirilir ve sama dolanarak gazıl (yumak) haline getirilir.
 • Tezgah Gazılar dokunacak çadırın genişliği, deseni ve uzunlu göre tezgaha takılır ve çıkrığa sarılır.
 • Bobin Çıkrıktan deseni tam ayarlanarak bobine yerleştirilir.
 • Düvende (tezgahta) dokunuş Bobin düvene (tezgaha) takılır. ve insanlarımız tarafından yıllardır dokunmaktadır.
 • Ve sonunda kıl çadır birleştirilir
kıl Çadır dokunduktan sonra yapılacak olan yörük çadır boyuna ve şekline göre kesilir ve dikilir birleşen çadırlardan ortaya YÖRÜK ÇADIRI çıkar.  
sıla kıl çadır imalat

sıla kıl çadır imalatı ve kıl çadır fabrinası Aydın/NAZİLLİ

[one_half]Kıl çadır özellikleri;  
 • Kışın yağmur ve kar geçirmez.
 • (Kıl Çadırının bu özelliği keçi kılının yağmurda Şişmesinden kaynaklanıyor.
 • Bundan dolayı Kıl Çadırı yağmur yağdığında şişerek dokuma gözeneklerini kapatır.
 • Böylece dışarıdaki hava akımını kesip dışarıdaki soğuk havayı da içeriye almaz.
 • İçerideki sıcak havayı dışarıya bırakmaz.)Yazın kendini biraz salar, içeri loş bir gün ışığı girer ve sürekli hava sürkilizasyonu sağlar.
 • Doğadaki zararlı(yılan, akrep, örümcek vb.) canlıların içeriye girmesine yapısal dokusu sayesinde izin vermez.
 • Her yere kolaylıkla kurulabilir, taşımada da kolayca katlanabilir.
  [/one_half] [one_half_last]Kıl çadır fiyatlandırma; Yörük Çadırı fiyatları mekan ölçüsü de dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Ayrıca çadır yapımında kullanılan malzemeler de ekstra maliyet çıkarmaktadır. Çadır kurulacak yerin uzaklığı da doğal olarak işin içine ulaşım masrafını dahil etmektedir. Genel olarak bu maliyetler ayrı ayrı hesaplanmak yerine toplam ortalama bir ücret verilmektedir. Bu yüzden çadırı kuracak olan ekiple görüşmeniz gerekmektedir. Fiyatlar çoğu zaman metrekare olarak hesaplanmaktadır. Mekan ne kadar geniş ve yüksekse fiyat da doğal olarak artacaktır. Fakat çoğu yapıya veya malzemeye göre kıl çadırı daha ekonomik ve estetik olmaktadır. Her ne kadar fiyat bazen yüksek olarak düşünülse de el emeği olan, belki de yüzlerce kişinin elinden geçen bu ata yadigarı eser fiyatını oldukça hak etmektedir diye düşünüyoruz. [/one_half_last] Kıl çadırı kullanım amaçları;
Yörük çadırı, günümüzde halen göçebe ve yarı yerleşik Yörükler tarafindan kullanılmaktadır. Bunun yanında turistik yörelerde, fuarlarda, sergilerde, kafelerde, Türk geceleri, Türk evlerinde, sark köşelerinde, gözleme evleri, dinlenme yerlerinde, geniş alanların çatı kapatmasında daha pek çok alanda ve yerlerde kullanılmaktadır. Otağ Yörük Çadırının Yapımı Yörük çadırı, keçi kılından yapılır. Bir keçiden senede ortalama 300 gr kıl elde edilmektedir. Kıl çadır üretimi ve imalatı yapan sıla kıl çadırın fabrika resimlerine ulaşabilir, keçi kılı ile üretilen kıl çadıra yakından göz atabilirsiniz.  
 

There are no comments for this article.

REPLY A MESSAGE