Mardin Kıl Çadır hizmetimiz ile Türkiye’nin bir ilinde daha sizlerle birlikteyiz. Sıla Kıl Çadır markası olarak kıl çadır sektöründe sizlere çok uzun nesillerden bu yana hizmet vermekteyiz. Şimdi bu kıl çadır hizmetimizi sizlere Mardin de de vermeye başladık. Türk milleti  olarak eski yaşam şeklimizden dolayı kıl çadır ürününün bizim için çok önemi var. Atalarımız hayatının büyük bir toplumunu göç ederek yaşadıkları için kıl çadır onlar için çok önemliydi. Kıl çadır onları göç ettikleri yer soğuksa soğuktan koruyor. Eğer sıcaksa sıcaktan veya yağmurlu ise yağmurdan koruyordu. Bu yüzden bizim geleneklerimizde kıl çadır ürününün çok büyük bir önemi vardı. Tüm bu iklimsel olayların yanında kıl çadır kolay montaj ve söküm özelliği sayesinde çok rağbet görüyordu. Bunun için atalarımızda kıl çadır kullanmayı tercih ediyorlardı.

Mardin Kıl Çadır

Kıl çadır iklimsel olaylardan koruyor dedik peki bunu nasıl yapıyor. Bilindiği üzere kıl çadır siyah keçi kılından üretiliyor. Bu siyah renginden dolayı güneş ışınları emerek dışarı ile on ya da on beş derecelik sıcaklık farkı oluşturuyor. Bu sıcaklık farkı sayesinde içerisi dışarısından daha serin olmakta. Aynı zamanda bu emdiği güneş ışınları kıl çadır ürününün panelleri hapsederek geceleri de hava soğuyunca içerinin ısınmasını sağlıyor. Bu sayede kıl çadır içinde barınan insanlar soğuktan etkilenmiyor. Bu sıcaktan koruma özelliği Mardin Kıl Çadır hizmetimizde çok işe yarayacak bir özellik. Çünkü bilindiği üzere Mardin çok sıcak bir ilimiz. Kıl çadır ürününün diğer bir özelliği olan rüzgardan koruma ise şu şekilde gerçekleşiyor. Kıl çadırın panelleri bir halat üzerine serildiği için rüzgar rahat bir şekilde üzerinden akıp gidiyor. Bu da kıl çadır ürününün hasar almasını engelliyor. Bu özellikte çölde geceleri rüzgarlı olduğu için çok işe yarıyor.

Mardin Kıl Çadır
Mardin Kıl Çadır

Kıl çadır ürünümüzün diğer bir özelliği olan yağmurdan koruma ise şu şekilde gerçekleşiyor. Daha öncede dediğimiz gibi kıl çadır siyah keçi kılından imal edilir. Bu siyah keçi kılı da kaygan bir yüzeye sahip olduğu için yağmur üzerinde durmamakta ve çadırın içine girmemekte. Bunun dışında kıl çadır ürününün ilk ortaya çıktığı zamanlar da lamba olmadığı için aydınlanma problemi ortaya çıkmış. Bu da kıl çadır ürününün yap malzemesi delikli bir yapıya sahip olduğu için bu şekilde çözülmüş. Bu deliklerden gece içeri ayın veya yıldızların ışığı girmiş. İlk gelen sorunun bu deliklerden yağmur suyu girmiyor mu olduğunu duyar gibiyiz. Bu da siyah keçi kılının bir özelliği sayesinde hallolmuş. Keçi kılı yağmur suyuyla genleşdiği için yağmur suları içeri girmiyor. Bizler de nesillerdir Sıla Kıl Çadır olarak bu sektörde olduğumuz için kıl çadır özelliklerini bilmekte ve geliştirmekteyiz. Kıl Çadır ve Mardin Kıl Çadır hakkında her türlü bilgiyi almak için iletişime geçebilirsiniz.Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Sıla Kıl Çadır Peker Dokumacılık Müşteri Temsilcisi
👋Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?